Maslenica
11 - 17 marca, poniedziałek – niedziela
Maslenica to jedno z najstarszych i najbardziej tętniących życiem słowiańskich świąt, które symbolizuje pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Święto to trwa tydzień i obchodzone jest zwykle pod koniec lutego lub na początku marca, siedem tygodni przed Wielkanocą, co powoduje, że jest zmienne w zależności od kalendarza kościelnego.Historia i pochodzenie
Maslenitsa ma pogańskie korzenie i pierwotnie kojarzona była z kultem słońca i zmianą pór roku. W starożytności Słowianie świętowali Maslenicę jako powitanie wiosny i przebudzenie natury. Po przyjęciu chrześcijaństwa na Rusi święto to zostało włączone do tradycji prawosławnej i stało się ostatnim okresem przed Wielkim Postem, kiedy można było cieszyć się bogatym jedzeniem i zabawą.
Główne symbole i tradycje Maslenicy
Naleśniki. Głównym symbolem Maslenicy są naleśniki, które swoim okrągłym kształtem i złotym kolorem symbolizują słońce. Każdy dzień tygodnia poświęcony jest pieczeniu naleśników, które stają się ważną częścią biesiady. Podaje się je z różnymi nadzieniami: śmietaną, miodem, kawiorem, mięsem i innymi.
Uroczystości i jarmarki. Maslenitsie tradycyjnie towarzyszą hałaśliwe festyny ludowe, kuligi, jarmarki, okrągłe tańce i zabawy. Ludzie gromadzą się na terenach otwartych, gdzie odbywają się koncerty, przedstawienia i konkursy.
Walki na pięści. Jedną ze starych tradycji były walki na pięści, zwane „od ściany do ściany”, które przeprowadzano w celu wykazania siły i odwagi. Choć tradycja ta straciła obecnie na popularności, w niektórych miejscach nadal odbywają się podobne konkursy.
Spalenie wizerunku zimy. W ostatni dzień Maslenicy (Niedzieli Przebaczenia) następuje kulminacja święta – spalenie kukły symbolizującej zimę. Akcja ta symbolizuje pożegnanie z chłodem i przygotowanie na nadejście wiosny.
Niedziela przebaczenia. Ostatnim dniem Maslenicy jest Niedziela Przebaczenia, podczas której ludzie proszą się nawzajem o przebaczenie za wszelkie przewinienia, przygotowując się w ten sposób do Wielkiego Postu. Ten dzień jest pełen duchowego znaczenia i przypomina nam o znaczeniu pojednania i oczyszczenia przed postem.
Każdego dnia tygodnia Maslenitsa
Poniedziałek – Spotkanie. Początek Maslenicy, kiedy ludzie obchodzą święto, zaczynają piec naleśniki i przygotowują się do głównych wydarzeń tygodnia.
Wtorek - Flirt. Tego dnia rozpoczynają się masowe uroczystości, zabawy i pokazy, podczas których młodzi ludzie z bliska przyglądają się przyszłym parom młodym.
Środa – smakosz. W tym dniu teściowe częstują zięciów naleśnikami, co podkreśla więzi rodzinne.
Czwartek – Wybierz się na spacer. Kulminacją wakacji jest moment, w którym rozpoczynają się wielkie uroczystości, gry, kuligi i zabawy.
Piątek – wieczór teściowej. Teściowe odwiedzają zięciów i częstują ich naleśnikami na znak szacunku i wdzięczności.
Sobota - Spotkania szwagierki. Młode żony zapraszają w odwiedziny swoje szwagierki (siostry męża) i innych krewnych.
Niedziela – Niedziela Przebaczenia. Ostatni dzień Maslenicy, kiedy pali się wizerunek zimy i ludzie proszą się nawzajem o przebaczenie.